Witraż z papieruObrazek witrażowy wykonany jest na zwykłej, białej kartce. Kartkę mniemy w dłoniach i rozkładamy. Czarnym pisakiem zaznaczamy linie zgięć (może być tego sporo). Jeśli przeszkadza nam, że kartka jest pomięta, możemy zrobić jej kserokopię. Teraz przyglądamy się powstałej kombinacji czarnych linii. Wśród plątaniny linii możemy doszukać się jakichś kształtów np. roślinnych.

Czytaj więcej...

Rysowanie gumką do ścierania - techniki plastyczneKartkę pokrywamy w całości ołówkiem, następnie za pomocą gumki do ścierania rysujemy obrazek np. zimowy. Gdy chcemy coś poprawić, zarysowujemy obrazek miejscowo i ponownie ścieramy gumką. Podczas rysowania należy co jakiś czas oczyszczać gumkę na dodatkowej kartce.

Czytaj więcej...

Malowanie na pomiętej kartceKartkę z bloku rysunkowego delikatnie nawilżamy wodą. Możemy do tego zastosować np. gąbkę. Kartkę mniemy, następnie delikatnie rozkładamy. Na tak przygotowanym podłożu malujemy obrazek farbami plakatowymi.

Czytaj więcej...

Obrazki z ziarenNo początku obok kartki układamy figurę na sucho. Malujemy kartkę A5 klejem do drewna. Układamy ziarna słonecznika w postać przypominającą jaszczurkę począwszy od tułowia umieszczonego w części środkowej kartki po palce. Obrazek układamy bardzo dokładnie. Oczy robimy z suszonych pestek dyni. Całą kartkę obsypujemy kaszą. Delikatnie rozprowadzamy kaszę i dociskamy do kartki. Nadmiar zsypujemy.

Czytaj więcej...

Roztopiona świecaNa kartce układamy obrazek z ostrużyn z kredek świecowych. Kompozycja może być dowolna. Następnie przykrywamy go folią aluminiową i podgrzewamy przy pomocy suszarki. Po wystygnięciu delikatnie zdejmujemy folię. Obrazek jest gotowy do powieszenia na ścianie.

Czytaj więcej...

Wydrapywanie w plastelinie i pastelach olejnychKartkę malujemy na czarno. Rysujemy obrazek kredką świecową lub rozsmarowujemy plastelinę. Patyczek przygotowujemy w taki sposób, żeby uzyskać szeroką końcówkę. W czasie wydrapywania spod plasteliny lub kredki wyłania się czarna kartka. Daje nam to możliwość dodania większej ilości szczegółów. W razie pomyłki możemy z powrotem wypełnić element plasteliną lub kredką i poprawić. Praca jest łatwa w wykonaniu, a daje dużo satysfakcji.

Czytaj więcej...

Mozaika z papieruNa kartce szkicujemy wybrany przez nas wzór. Wyklejamy zaczynając od konturów, a następnie wypełniamy wnętrze. Kwadraty przyklejamy w odstępach około 1-2mm od siebie. Staramy się wypełnić całą wolną przestrzeń kartki. Może się zdarzyć, że nie da się w danym miejscu przykleić całego kwadratu, a przestrzeń jest zbyt duża, aby zostawić ją pustą – w takim wypadku przycinamy kwadrat nożyczkami do odpowiednich rozmiarów i przyklejamy.

Czytaj więcej...